alkol ve sorunları Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
Onu tedaviye nasıl yönlendirirsiniz?

Bağımlılar genelde bağımlı olduklarının farkında değildir ya da bağımlı olmadıklarına inanırlar. Aileler birlikte yaşadıkları bağımlıyı tedaviye yönlendirme konusunda bilgi edinmelidir. Aile üyeleri alkolik bir kişinin tedavi olma isteğini artırabilir. Bunu kimi zaman bazı ödüller ile kimi zaman ise baskı ile sağlayabilir.

Alkol bağımlıları tedaviye gelmek istemeyebilir. Alkolizmde kişinin kendi durumunu inkar etmesi sık karşılaşılan bir unsurdur. Ancak onların tedaviye başvurmasını sağlamak için birçok yöntem vardır.

Onu tedavi için cesaretlendirin. Eğer bir tedavi kurumuna gitmek istemiyorsa, en azından danışmanlık için başvurmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu durumu ona “bir gidip öğrenelim. Ne yapmak gerekiyor. Ona göre karar verelim. Danışmanın hiçbir zararı yoktur” biçiminde açıklayabilirsiniz.

O gelmek istemese bile sizin bir danışmanlık hizmeti almanız önemlidir. Böylece onun tedaviye başvurmasını sağlanabilir. Bağımlının aile üyelerinin veya yakınlarının bilgilenmesi ve tutumunda değişiklik yapması bazen tek başına etkili olabilmektedir.

Onunla ayıkken konuşun. Asla alkol etkisi altındayken konuşmayın.

Alkolizm tedavisi zorla olmaz. Kişi kendisi istemedikçe ona zorla kullandığı alkolü bıraktırma şansı yoktur. Bu nedenle kişinin alkolü bırakma yönünde motive olması gerekir.

Sık sık mesajlarınızı yineleyin. Onun tarafından söylenen olumlu düşünceleri onun ardından siz de onun sözleri ile yineleyin. Böylece onun olumlu tarafları pekiştirilebilir.

Hayatınızı sürdürün. Bir yandan onunla uğraşırken, hayatınızı da sürdürmeye özen gösterin. Bu şekilde kendinizi koruyabilir ve uzun süreli olarak onunla uğraşabilirsiniz. Yoksa kısa sürede yorulur ve yarı yolda kalırsınız. Alkolizm sizin hayatınızı da mahvetmesin! Öte yandan, ailenin tüm üyelerinin ilgisinin tek kişiye odaklanması sonucu, alkol kullanan kişi bu ilgiyi kaybetmemek için alkol kullanmayı da sürdürebilir.

Ayrıca bkz:

Bırakmayı istemiyorsa ne yapabilirsiniz? Öğrenmek için tıklayın

Tekrar kullanmaya başladıysa ne yapabilirsiniz? Öğrenmek için tıklayın

Eş-bağımlılık nedir? Öğrenmek için tıklayın

Alkoliklerin çocukları neler yaşar? Öğrenmek için tıklayın

 

 

 
Bu site alkol sorunları, alkol bağımlılığı, alkoliklik ve alkolizm tedavisiyle ilgilidir
 
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim