alkol ve sorunları Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
Bırakmayı istemiyorsa ne yapabilirsiniz?

Aile ve yakınlar alkol kullanan kişinin tedavi olma isteğini artırabilir. Bunu kimi zaman bazı ödüller ile kimi zaman ise baskı ile sağlayabilir. Birçok aile alkol kullanan kişiye sonsuz destek sağlamaktadır. Desteklerini çekerler ise her şeyin daha kötü olacağı inancındadırlar. 

Halbuki alkol kullanan kişinin durumu bu destek ile daha da kötüye gider. Bu duruma eş-bağımlılık diyoruz. Bu nedenle aile desteğini minimal düzeye indirerek alkol kullanan kişiye yardımcı olabilir. Hayat koşullarının zorlaşması alkol kullanan kişinin tedavi olma gereksinimini artıracaktır.

Tedavi girişimleri için her zaman açık tutulan destek teklifi diğer alanlarda kısıtlanmalıdır. Ona her zaman destek olacağınızı hissettirin. Alkol dışında, her zaman onun yanında olacağınızı belirtin. Eğer o alkol kullanımını bırakmak istemiyorsa, böyle bir durumda ise ona destek olamayacağınızı belirtin.

Tam olarak bağımlılık gelişti ve kişi tedavi olmaya ya da bırakmaya niyetlenmiyor ise onu artık zorlamak iyi olacaktır. Bu zorlama, zor kullanarak onu tedaviyi götürmek anlamında değildir. Onun sorumluluğunu üstlenmesini sağlamak, imkanlarını, seçeneklerini daraltmak, gösterilen hoşgörünün sınırlı olduğunu hissettirmek, indirek baskı yöntemleri kullanmak çoğu zaman kişiyi tedaviye zorlar.

Tek başınıza konuşmayın onunla. Ailece bir araya gelin. Hep birlikte konuşun. Somut isteklerinizi sıralayın. O sizin isteklerinizi yapmak istemeyebilir. Ama sizin de onun isteklerini yapmama hakkınız vardır. Bu görüşme etkili olmazsa tekrar bir aile oturumu düzenleyin. Arlarda bu konuyu konuşmamaya özen gösterin. Sadece aile oturumlarında alkolizmi gündeme getirin.

Onun sorumluluğunu onun yerine üstlenmemeye özen gösterin. Onun kendi sorumluluğunu üstlenmesine yardımcı olun. Alkol bağımlısı olanlarda, sorumluluk alma ve kendi sorumluluklarını yüklenme oranı çok düşüktür. Bu kişiler tüm sorumluluklarını başkalarına yüklemeye çalışırlar. Böylece yaşamlarının sorumluluğunu almaz ve alkol kullanmaya devam ederler.

Karşılaştığı zorlukları onun yerine siz aşmayın (örneğin işle ilgili ya da yasal sorunlar). Kendi kararlarının sonuçlarına katlanmayı öğrenmek zorundadır. Bu kararı vermek aile için güç bir durumdur. Ancak böyle bir durumda başka bir şeyin yararlı olmayacağını bilmek gerekir.

Ayrıca bkz:

Onu tedaviye nasıl yönlendirirsiniz? Öğrenmek için tıklayın

Tekrar kullanmaya başladıysa ne yapabilirsiniz? Öğrenmek için tıklayın

Eş-bağımlılık nedir? Öğrenmek için tıklayın

Alkoliklerin çocukları neler yaşar? Öğrenmek için tıklayın

 

 

 
Bu site alkol sorunları, alkol bağımlılığı, alkoliklik ve alkolizm tedavisiyle ilgilidir
 
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim