alkol ve sorunları Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 

Güvenli ve sorumlu alkol kullanımı

ALKOL İÇMENİN TEMEL KURALLARI

bullet

Alkolü sorumlu içmek gerekir. Sorunlarınızdan kaçmak için ya da sarhoş olmak için içki içmeyi reddetmek, sorumlu bir şekilde içmektir.

bullet

Alkolü yavaş için. Yavaş içki içtiğiniz zaman alkolün vücuttaki sindirim süresine yetişmiş olursunuz. Ardarda içtiğiniz içkilerden sonra alkol hemen sindirilemediğinden kanınızda fazladan alkol birikmiş olacaktır ve bu da daha çabuk sarhoş olmanıza neden olur. Ancak yavaş içilen içkilerde vücut nispeten bu hızı yakalayabilir.

bullet

İçilen içkiler arasında zaman boşluğu bırakmak gerekir. Gün aşırı içme ile art arda gecelerde içmek vücutta aynı etkiyi yaratmaz. Art arda içilen gecelerde vücutta oluşacak hasar daha fazla olacaktır.

bullet

Alkol içmeden önce yemek yiyin. Hem daha az içersiniz, hem daha zor sarhoş olursunuz, hem de akşamdan kalma hali daha az olur.

bullet

Bir içki içme sınırı koyun ve buna uyun.

bullet

Hafif (light) içkileri tercih edin.

bullet

Alkol içme yarışmalarına katılmayın! İçki içmeyi, yalnızca gerçekten istiyorsanız kabul edin! Eğer birisi sizi bir içkiyi içmeye zorluyorsa, alkolsüz bir içecek tercih ettiğinizi söyleyin. Eğer işe yaramazsa, içkinizi bir yere koyun ve orada bırakın.

bullet

Bilmediğiniz içkilere dikkat edin. Bazı meyve aromalı içkiler, içerdikleri alkol miktarı fark edilebilir olmadığından aldatıcı olabilirler.

bullet

Dans ediyorsanız, susuzluğunuzu alkolle gidermeyin

bullet

Bulunduğunuz yerden ayrılmadan veya uykuya geçmeden bir süre önce içki içmeyi kesin, böylece karaciğerinize vücudunuzdaki bir miktar alkolü yakması için zaman tanımış olursunuz. Ayrılmadan önceki son saatlerinizde alkolsüz içecekler tercih edin.

Ayrıca bkz:

Alkol içme kuralları için tıklayın

Alkol içmeden önce yapılacaklar için tıklayın

Alkol içerken yapılması gerekenler için tıklayın

Alkol içtikten sonra yapılması gerekenler için tıklayın

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu site alkol sorunları, alkol bağımlılığı, alkoliklik ve alkolizm tedavisiyle ilgilidir
 
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim